top of page

BHVPP Raiders wrestling results




Holdingford 46 BHVPP 14 

107-Mason Hoffman Dec. Casey Knettel (HOLD) 6-4 

114-Hudson Truax Tech. Fall Teagun Burg (HOLD) 15-0 

121-Wyatt Pilarski (HOLD) Maj. Dec. Isaac Grabow 13-2 

127-Wyatt Novitzki (HOLD) Dec. Orran Hart 8-2 

133-Justin Olson received a Forfeit 

139-Masyn Patrick (HOLD) Dec. Evan Jares 5-3 

145-William Pilarski (HOLD) Dec. Tanner Schulke 6-0 

152-Simon Boeckman (HOLD) received a Forfeit 

160-Luke Bieniek (HOLD) Dec. David Revering 8-7 

172-Drew Lange (HOLD) received a Forfeit 

189-Evan Lichy (HOLD) Fall Zach Mrnak 2:52 

215-Toby Phillipp (HOLD) received a Forfeit 

285-Jaxon Bartkowicz (HOLD) Fall Braden Shamp 4:37 

BHVPP 53 Wadena-Deer Creek 12

  107-Mason Hoffman Fall Noah Stroeing (WDC) 1:15 

114-Hudson Truax Tech Fall Logan Seelhammer (WDC) 17-2 

121-Isaac Grabow Fall Tashaun Anderson (WDC) 3:52 

127-Orran Hart Maj. Dec. Hudson Schultz (WDC) 8-0 

133-Justin Olson Dec. James Seelhammer (WDC) 12-6 

139-Evan Jares Fall Mason Brauch (WDC) 4:45 

145-Preston Captain Dec. Gideon Pinnella (WDC) 6-4 

152-Tanner Schulke Maj. Dec. Kylan Benning (WDC) 15-5 

160-David Revering Maj. Dec. Eli Benning (WDC) 14-1 

172-Cayden Kimber Fall Jaydyn Kenney (WDC) 1:25 

189-Grant Seelhammer (WDC) Fall Zach Mrnak 1:47 

215-Dinico Polan (WDC) received a Forfeit 

285-Braden Shamp Fall Jayden Nelson (WDC) 2:35 


Thief River Falls (TRF) 163.5 

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie (BHVPP) 162.5 

United North Central (UNC) 157.5 

Minnewaska Area (MA) 112.5 

Bemidji (BMJ) 92.5 

Hibbing (HIB) 72.5 

Fertile-Beltrami (FB) 60 

Badger/Greenbush-Middle River (BGMR) 48 

Grand Forks Red River, ND (GFRRND) 45 

Crookston (CRX) 41 

Wadena-Deer Creek (WDC) 41 

Walker-Hackensack-Akeley/Nevis (WHAN) 39 

Blackduck/Cass Lake-Bena (BCLB) 33.5 

Nashwauk-Keewatin/Greenway (NKG) 18 

Roseau (ROS) 13.5 

107-Mason Hoffman 

-Fall Clayton Horst (HIB) 5:24 

-Fall Sam Roiko (UNC) 4:00 

-Dec. Lincoln Davis (TRF) 4-2 SV 

Mason placed 1st 

114-Hudson Truax 

Dec. By Casey Sisneros (BMJ) 9-6 

Hudson did not place 

121-Isaac Grabow 

-Maj. Dec. Damien Kazmierczak (TRF) 11-3 

-Fall Nick Svir (TRF) 3:52 

Isaac placed 1st 

127-Orran Hart 

-Fall Vince Perucho (WHAN) 1:22 

-Dec. By Aaron Lake (UNC) 6-2 

-Maj. Dec. Ian Jacobson (TRF) 10-0 

-Dec. By Drew Rasch (FB) 9-7 

Orran placed 4th 

133-Justin Olson 

-Fall Miles Larson (GFRRND) 1:06 

-Dec. Mason Brauch (WDC) 1-0 

-Dec. By Zach Hendrickson (UNC) 10-4 

Justin placed 2nd 

139-Evan Jares 

-Fall Briggs Jenson (BGMR) :41 

-Dec. Lincoln Schmitt (BMJ) 4-2 SV 

-Dec. Elias Motta (TRF) 5-1 

Evan placed 1st 

145-Tanner Schulke 

-Dec. By Fordyce Johnson (UNC) 2-0 

-Dec. Cash Pemberton (BMJ) 6-1 

-Dec. By Aaron Rolf (HIB) 9-6 

-Maj. Dec. Mason Bartels (GFRRND) 12-1 

Tanner placed 5th 

160-David Revering 

-Fall Brennen Johnson (TRF) 2:51 

-Fall Aiden Duffy (NKG) 4:46 

-Maj. Dec. By Griffin Lundeen (TRF) 19-6 

David placed 2nd 

172-Cayden Kimber 

-Tech Fall Quinn Rerick (GFRRND) 3:10; 21-4 

-Dec. Myles Reichmann (MA) 5-4 

-Maj. Dec. By Carter Couette (CRX) 11-3 

-Fall Thaddeus Variance (BMJ) 2:28 

-Med. FF Carter Pater (BCLB) 

Cayden placed 3rd 

215-Braden Shamp 

-Fall Jaydin Lee (TRF) 1:48 

-Dec. Joseph Frenzel (BMJ) 7-6 

-Fall by Ryan Peterson (UNC) 5:44 

Braden placed 2nd 

Girls Varsity 

Grand Forks, ND (GFND) 187 

Thief River Falls (TRF) 123 

Wadena-Deer Creek (WDC) 72 

Badger/Greenbush-Middle River (BGMR) 45.5 

Roseau (ROS) 42 

Bemidji (BMJ) 41 

Nashwauk-Keewatin/Greenway (NKG) 40 

United North Central (UNC) 40 

Park Rapids Area (PRA) 33 

Crookston (CRX) 20 

Hibbing (HIB) 20 

Barnesville (BAR) 14 

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie (BHVPP) 13 

Walker-Hackensack-Akeley Nevis (WHAN) 8 

136G-Chloe Black 

-Dec. By Odessa Wolff (ROS) 9-2 

-Fall by Tori Bahr (BMJ) :56 

-Fall by Lexi Ray (GFND) 4:48 

Chloe placed 4th 

148G-Ashia Schulke 

-Fall Victoria Kalunga (ROS) 2:31 

-Fall by Bethany Larson (TRF) :32 

-Fall by Brooke Kritzeck (PRA) :29 

Ashia placed 4th  


Pine Island Invitation Recap 

136-Autumn Dobratz 

-Fall by Cassandra Gonzales (AV) :42 

-Maj. Dec. By Hattie Mathre (Byron) 13-1 

-Dec. By Addy Janssen (RCB) 11-9 

Autumn placed 8th 

142-Elora Wagner 

-Fall Rachel Heil (STMA) 4:24 

-Fall by Ashley Strang (ML) 2:59 

-Maj. Dec. Jolie Pettit (HAST) 13-1 

Elora placed 3rd 

170-Madi Snyder 

-Maj. Dec. Jezebel Jamison (HOP) 8-0 

-Fall Liliana Kosloski (BRA) 3:30 

-Fall by Myah Ruddy (CR) 3:18 

Madi placed 2nd 


 


 


 

13 views
bottom of page