Wadena County, state and federal offices up for election

SEND US A MESSAGE

U.S. Senator

    Paula M. Overby 

    Dennis Schuller

    Merrill Anderson 

    Roque “Rocky” De La Fuente

    Jim Newberge

    Steve Carlson

    Stephen A. Emery

    David Robert Groves 

    Amy Klobuchar

    Leonard J. Richards

U.S. Senator Special Election

    Jerry Trooien

    Sarah Wellington

    Bob Anderson

    Nikolay Nikolayevich

    Karin Housley

    Ali Chehem

    Gregg A. Iverson

    Nick Leonard

    Richard W. Painter

    Christopher Lovell Seymore Sr.

    Tina Smith

U.S. Representative District 7

    Dave Hughes

    Matt Prosch

    Collin C. Peterson

U.S. Representative District 8

    Ray Skip Sandman

    Pete Stauber

    Harry Robb Welty

    Kirsten Kennedy

    Michelle D. Lee

    Jason Metsa

    Joe Radinovich

    Soren Christian Sorensen

State Representative District 9A

    John M. Poston

    Alex Hering

State Representative District 9B

    Ron Kresha

    Stephen Browning

State Representative District 2B

    Steve Green

    Karen Branden

State Representative District 8B

    Mary Franson

    Gail Kulp

Governor & Lt. Governor

    Josh Welter and Mary O’Connor    

    Chris Wright and Judith Schwartzbacker    

    Jeff Johnson and Donna Bergstrom    

    Mathew (Matt) Kruse and Theresa Loeffler    

    Tim Pawlenty and Michelle Fischbach    

    Tim Holden and James P. Mellin

    Erin Murphy and Erin Maye-Quade    

    Olé Savior and Chris Edman    

    Lori Swanson and Rick Nolan    

    Tim Walz and Peggy Flanagan    

Secretary of State

    William Denney    

    John Howe

    Steve Simon

State Auditor

    Chris Dock    

    Michael Ford

    Pam Myhra

    Julie Blaha

Attorney General

    Noah M. Johnson    

    Sharon Anderson    

    Robert Lessard    

    Doug Wardlow    

    Keith Ellison    

    Tom Foley

    Debra Hilstrom    

    Matt Pelikan

    Mike Rothman

Wadena County offices

County Attorney 

    Kyra L. Ladd

County Auditor/Treasurer 

    Brian Hagen

    Curtis Kreklau Jr.

    Heather R. Olson

    Stacy Smagacz     

    Judy Taves

County Recorder 

Soledad Henriksen

County Sheriff 

Mike D. Carr Jr.

County Commissioner     

    District 1: Sheldon Monson

    District 3: Bill Stearns     

    District 5: Jon Kangas, Curtis Ronneberg and Randy Wenthold

Soil and Water Supervisor

    District 1: Kenneth Berg

    District 2: Brett Dailey 

    District 3: Nancy L. Benson

Click Here to Continue Reading

LOCATION

news@inhnews.com

Tel: (218) 756-2131

Fax: (218) 756-2126

310 Main St. W., Clarissa, MN 56440