Individual Stats from Wolves Wrestling

Updated: Dec 10, 2019


Not a photo from the Wolves events.

LPGE-Browerville Wolves vs. West Fargo

106 Thom, Braden (LPGE-Browerville Wolves) defeated Anderson, Lindsey (West Fargo) === {Fall 0:32} (Score: 6-0)

113 Lorentz, Cael (LPGE-Browerville Wolves) defeated Ramberg, Sierra (West Fargo) === {Fall 0:56} (Score: 12-0)

120 Crandall, Justin (Sample) defeated Forfeit () === {Decision 0-0} (Score: 18-0)

126 Meiners, Carter (LPGE-Browerville Wolves) defeated Poter, Tyler (West Fargo) === {Decision 5-2} (Score: 21-0)

132 Gode, Landon (LPGE-Browerville Wolves) defeated Porter, Kaleb (West Fargo) === {Fall 0:58} (Score: 27-0)

138 Gode, Mason (LPGE-Browerville Wolves) defeated Anderson, Nicholas (West Fargo) === {Maj Dec 10-2} (Score: 31-0)

145 Stacey, Ted (LPGE-Browerville Wolves) defeated Muzad, Amir (West Fargo) === {Fall 3:31} (Score: 37-0)

152 Becker, Nye (LPGE-Browerville Wolves) defeated Genova, Declan (West Fargo) === {Decision 2-1} (Score: 40-0)

160 LeDoux, Spencer (West Fargo) defeated Houdek, Shawn (LPGE-Browerville Wolves) === {Maj Dec 11-0} (Score: 40-4)

170 Pesta, Gabe (LPGE-Browerville Wolves) defeated McIntosh, Joel (West Fargo) === {Fall 1:32} (Score: 46-4)

182 Pesta, Caleb (LPGE-Browerville Wolves) defeated Faulkner, Jacob (West Fargo) === {Fall 0:24} (Score: 52-4)

195 Holmquist, Hans (LPGE-Browerville Wolves) defeated Lamb, Connor (West Fargo) === {Fall 0:59} (Score: 58-4)

220 Line, Levi (LPGE-Browerville Wolves) defeated Anderson, Ben (West Fargo) === {Fall 3:28} (Score: 64-4)

285 Lancaster, Trey (LPGE-Browerville Wolves) defeated Ortiz, KC (West Fargo) === {Fall 1:12} (Score: 70-4)

LPGE-Browerville Wolves vs. Frazee

106 Thom, Braden (LPGE-Browerville Wolves) defeated Nagel, Cade (Frazee) === {Fall 3:14} (Score: 6-0)

113 Lorentz, Cael (LPGE-Browerville Wolves) defeated Peichel, Bailey (Frazee) === {Fall 0:29} (Score: 12-0)

120 Crandall, Justin (LPGE-Browerville Wolves) defeated Nagel, Jake (Frazee) === {Fall 1:36} (Score: 18-0)

126 Carlson, Christain (Frazee) defeated Forfeit (LPGE-Browerville Wolves) === {Forfeit} (Score: 18-6)

132 Gode, Landon (LPGE-Browerville Wolves) defeated Volstad, Luckas (Frazee) === {Maj Dec 14-6} (Score: 22-6)

138 Gode, Mason (LPGE-Browerville Wolves) defeated Moe, Tyler (Frazee) === {Maj Dec 15-2} (Score: 26-6)

145 Stacey, Ted (LPGE-Browerville Wolves) defeated Hiemenz, Kaden (Frazee) === {Dec 9 - 6} (Score: 29-6)

152 Becker, Nye (LPGE-Browerville Wolves) defeated Barlund, Brock (Frazee) === {Forfeit} (Score: 35-6)

160 Shawn Houdek (LPGE-Browerville Wolves) defeated DeGroat, Caleb (Frazee) === {Fall 2:40} (Score: 41-6)

170 Pesta, Gabe (LPGE-Browerville Wolves) defeated Newling, Mason (Frazee) === {Fall 2:22} (Score: 47-6)

182 Pesta, Caleb (LPGE-Browerville Wolves) defeated Borah, Coleton (Frazee) === {Dec 6 - 5} (Score: 50-6)

195 Holmquist, Hans (LPGE-Browerville Wolves) defeated Kropuenske, Byron (Frazee) === {Fall 1:38} (Score: 56-6)

220 Graham, Brett (Frazee) defeated Line, Levi (LPGE-Browerville Wolves) === {Dec 5 - 2} (Score: 56-9)

285 Tweeton, Luke (Frazee) defeated Lancaster, Trey (LPGE-Browerville Wolves) === {Tech Fall 18-3} (Score: 56-14)

LPGE-Browerville Wolves vs.

Staples-Motley

106 Thom, Braden (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Staples Motley) === {Forfeit} (Score: 6-0)

113 Lorentz, Cael (LPGE-Browerville Wolves) defeated Trantina, Jason (Staples Motley) === {Fall 0:43} (Score: 12-0)

Crandall, Justin (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Staples Motley) === {Forfeit} (Score: 18-0)

126 Meiners, Carter (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Staples Motley) === {Forfeit } (Score: 24-0)

132 Gode, Landon (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Staples Motley) === {Forfeit} (Score: 30-0)

138 Gode, Mason (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Staples Motley) === {Forfeit} (Score: 36-0)

145 Stacey, Ted (LPGE-Browerville Wolves) defeated Dobson, Connor (Staples Motley) === {Fall 5:15} (Score: 42-0)

152 Becker, Nye (LPGE-Browerville Wolves) defeated Jennissen, Sam (Staples Motley) === {Tech Fall 22-6} (Score: 47-0)

160 Weite, Logan (Staples Motley) defeated Houdek, Shawn (LPGE-Browerville Wolves) === {Dec 10 - 3} (Score: 47-3)

170 Bjerga, Owen (Staples Motley) defeated Pesta, Gabe (LPGE-Browerville Wolves) === {Tech Fall 20-5} (Score: 47-8)

182 Pesta, Caleb (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Staples Motley) === {Forfeit} (Score: 53-8)

220 Line, Levi (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Staples Motley) === {Forfeit} (Score: 59-8)

285 Lancaster, Trey (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Staples Motley) === {Forfeit} (Score: 65-8)

LPGE-Browerville Wolves vs. Crosby-Ironton

106 Braden Thom (LPGE-Browerville Wolves) defeated Lewandowski, James (Crosby-Ironton) === {Fall 0:38} (Score: 6-0)

113 Lorentz, Cael (LPGE-Browerville Wolves) defeated Barna, Dillon (Crosby-Ironton) === {Fall 2:52} (Score: 12-0)

120 Crandall, Justin (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Crosby-Ironton) === {Forfeit} (Score: 18-0)

126 Meiners, Carter (LPGE-Browerville Wolves) defeated Paul, John (Crosby-Ironton) === {Dec 4 - 0} (Score: 21-0)

132 Gode, Landon (LPGE-Browerville Wolves) defeated Ridlon, Gabe (Crosby-Ironton) === {Fall 1:06} (Score: 27-0)

138 Gode, Mason (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Crosby-Ironton) === {Forfeit} (Score: 33-0)

145 Stacey, Ted (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Crosby-Ironton) === {Forfeit} (Score: 39-0)

152 Becker, Nye (LPGE-Browerville Wolves) defeated Smith, Ben (Crosby-Ironton) === {Fall 3:03} (Score: 45-0)

160 Klancher, Jake (Crosby-Ironton) defeated Houdek, Shawn (LPGE-Browerville Wolves) === {Fall 5:00} (Score: 45-6)

170 Pesta, Gabe (LPGE-Browerville Wolves) defeated Smith, Sam (Crosby-Ironton) === {Fall 1:38} (Score: 51-6)

182 Pesta, Caleb (LPGE-Browerville Wolves) defeated Fitzpatrick, Michael (Crosby-Ironton) === {Fall 4:44} (Score: 57-6)

195 Holmquist, Hans (LPGE-Browerville Wolves) defeated McGowan, Hayden (Crosby-Ironton) === {Fall 2:26} (Score: 63-6)

220 Line, Levi (LPGE-Browerville Wolves) defeated DeZeeuw, Austin (Crosby-Ironton) === {Fall 0:26} (Score: 69-6)

285 Trey Lancaster (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (Crosby-Ironton) === {Forfeit} (Score: 75-6)

LPGE-Browerville Wolves vs. C-E-C Lumberjacks

106 Thom, Braden (LPGE-Browerville Wolves) defeated Fjeld, Bohden (C-E-C Lumberjacks) === {Fall 3:02} (Score: 6-0)

113 Lorentz, Cael (LPGE-Browerville Wolves) defeated Allen, Gage (C-E-C Lumberjacks) === {Fall 0:35} (Score: 12-0)

120 Crandall, Justin (LPGE-Browerville Wolves) defeated Adkins, Kaylor (C-E-C Lumberjacks) === {Fall 0:49} (Score: 18-0)

126 Meiners, Carter (LPGE-Browerville Wolves) defeated Marciulionis, Dylan (C-E-C Lumberjacks) === {Fall 3:23} (Score: 24-0)

132 Gode, Landon (LPGE-Browerville Wolves) defeated Fjeld, Griffin (C-E-C Lumberjacks) === {Dec 4 - 2} (Score: 27-0)

138 Gode, Mason (LPGE-Browerville Wolves) defeated Fjeld, Deeken (C-E-C Lumberjacks) === {Fall 0:56} (Score: 33-0)

145 Stacey, Ted (LPGE-Browerville Wolves) defeated Allen, Jordan (C-E-C Lumberjacks) === {Dec 11 - 4} (Score: 36-0)

152 Becker, Nye (LPGE-Browerville Wolves) defeated Wehr, Zeb (C-E-C Lumberjacks) === {Dec 14 - 9} (Score: 39-0)

160 Houdek, Shawn (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (C-E-C Lumberjacks) === {Forfeit} (Score: 45-0)

170 Pesta, Gabe (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (C-E-C Lumberjacks) === {Forfeit} (Score: 51-0)

182 Pesta, Caleb (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (C-E-C Lumberjacks) === {Forfeit} (Score: 57-0)

220 Line, Levi (LPGE-Browerville Wolves) defeated Forfeit (C-E-C Lumberjacks) === {Forfeit} (Score: 63-0)

285 Lancaster, Trey (LPGE-Browerville Wolves) defeated Stankiewicz, Gage (C-E-C Lumberjacks) === {Dec 7 - 4} (Score: 66-0)

Wadena-Deer Creek Invite- LPGE-Browerville Wolves- 239.5

Thief River Falls – 138.5

Bertha–Hewitt–Verndale–Parkers Prairie – 126.5

Brainerd – 123.0

Pequot Lakes–Pine River–B – 120.0

Badger–GB–MR – 117.5

United North Central Warriors – 100.0

Wadena–Deer Creek – 60.0

Staples–Motley – 36.5

All Saints Home School – 14.0

Dennis Kaatz Memorial Results for LPGE-Browerville Wolves

106

Braden Thom (12-1) placed 1st

Quarterfinal - Braden Thom (LPGE-Browerville Wolves) 12-1 won by fall over River McQuiston (Wadena-Deer Creek) 1-3 (Fall 1:19)

Semifinal - Braden Thom (LPGE-Browerville Wolves) 12-1 won by fall over Aaron Lake (United North Central Warriors) 4-3 (Fall 3:28)

1st Place Match - Braden Thom (LPGE-Browerville Wolves) 12-1 won by decision over David Revering (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 6-1 (Dec 10-3)

113

Cael Lorentz (7-1) placed 2nd

Quarterfinal - Cael Lorentz (LPGE-Browerville Wolves) 7-1 won by major decision over Jaxon Janousek (Badger-GB-MR) 2-2 (MD 10-2)

Semifinal - Cael Lorentz (LPGE-Browerville Wolves) 7-1 won by decision over Deagen Captain (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 7-1 (Dec 2-0)

1st Place Match - Ethan Hendrickson (United North Central Warriors) 6-0 won by decision over Cael Lorentz (LPGE-Browerville Wolves) 7-1 (Dec 3-1)

120

Justin Crandall (9-0) placed 1st

Quarterfinal - Justin Crandall (LPGE-Browerville Wolves) 9-0 received a bye () (Bye)

Semifinal - Justin Crandall (LPGE-Browerville Wolves) 9-0 won by fall over Isaiah Jillson (Brainerd) 3-1 (Fall 1:07)

1st Place Match - Justin Crandall (LPGE-Browerville Wolves) 9-0 won by fall over Caleb Ruhl (Pequot Lks-Pine River-B) 4-3 (Fall 3:31)

120

Omar Zamara (2-2) placed 5th.

Quarterfinal - Tony Olson (Badger-GB-MR) 4-2 won by fall over Omar Zamara (LPGE-Browerville Wolves) 2-2 (Fall 5:10)

Cons. Round 1 - Omar Zamara (LPGE-Browerville Wolves) 2-2 won by decision over Spencer Erickson (United North Central Warriors) 0-2 (Dec 4-0)

Cons. Semi - Isaiah Jillson (Brainerd) 3-1 won by fall over Omar Zamara (LPGE-Browerville Wolves) 2-2 (Fall 2:57)

5th Place Match - Omar Zamara (LPGE-Browerville Wolves) 2-2 won by fall over Aiden Larson (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 3-4 (Fall 3:00)

126

Carter Meiners (7-0) placed 1st

Quarterfinal - Carter Meiners (LPGE-Browerville Wolves) 7-0 won by tech fall over Bailey Cox (Brainerd) 0-2 (TF-1.5 2:00 (24-8))

Semifinal - Carter Meiners (LPGE-Browerville Wolves) 7-0 won by fall over Hunter Skaro (United North Central Warriors) 3-4 (Fall 1:55)

1st Place Match - Carter Meiners (LPGE-Browerville Wolves) 7-0 won by forfeit over Rudy Determan (LPGE-Browerville Wolves) 4-2 (For.)

126

Rudy Determan (4-2) placed 2nd

Quarterfinal - Rudy Determan (LPGE-Browerville Wolves) 4-2 won by decision over Reese Thompson (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 6-2 (Dec 9-4)

Semifinal - Rudy Determan (LPGE-Browerville Wolves) 4-2 won by decision over Ethan Lane (Thief River Falls) 4-2 (Dec 6-2)

1st Place Match - Carter Meiners (LPGE-Browerville Wolves) 7-0 won by forfeit over Rudy Determan (LPGE-Browerville Wolves) 4-2 (For.)

132

Landon Gode (7-0) placed 1st

Quarterfinal - Landon Gode (LPGE-Browerville Wolves) 7-0 received a bye () (Bye)

Semifinal - Landon Gode (LPGE-Browerville Wolves) 7-0 won by decision over Kyle Eschenbacher (Brainerd) 3-1 (Dec 11-6)

1st Place Match - Landon Gode (LPGE-Browerville Wolves) 7-0 won by decision over Griffin Lundeen (Thief River Falls) 4-1 (Dec 9-2)

138

Mason Gode (8-0) placed 1st

Quarterfinal - Mason Gode (LPGE-Browerville Wolves) 8-0 won by fall over Hank Tellers (United North Central Warriors) 2-3 (Fall 2:41)

Semifinal - Mason Gode (LPGE-Browerville Wolves) 8-0 won by tech fall over Cody Wienen (Thief River Falls) 2-2 (TF-1.5 5:05 (19-4))

1st Place Match - Mason Gode (LPGE-Browerville Wolves) 8-0 won by tech fall over Garrett Underberg (Badger-GB-MR) 3-1 (TF-1.5 4:44 (17-2))

145

Ted Stacey (10-1) placed 2nd

Quarterfinal - Ted Stacey (LPGE-Browerville Wolves) 10-1 won by major decision over Will Danilyuk (Staples Motley) 2-4 (MD 20-7)

Semifinal - Ted Stacey (LPGE-Browerville Wolves) 10-1 won by fall over Evan Koering (Pequot Lks-Pine River-B) 4-4 (Fall 5:19)

1st Place Match - Brady Kasprick (Thief River Falls) 4-1 won by decision over Ted Stacey (LPGE-Browerville Wolves) 10-1 (Dec 9-5)

152

Nye Becker (7-2) placed 4th

Quarterfinal - Nye Becker (LPGE-Browerville Wolves) 7-2 won by decision over Logen Weite (Staples Motley) 4-3 (Dec 6-5)

Semifinal - Jake Davis (Thief River Falls) 5-0 won by major decision over Nye Becker (LPGE-Browerville Wolves) 7-2 (MD 15-7)

Cons. Semi - Nye Becker (LPGE-Browerville Wolves) 7-2 won by decision over Brandon Zuniga (Thief River Falls) 1-3 (Dec 3-2)

3rd Place Match - Connor Tulenchik (Pequot Lks-Pine River-B) 6-1 won by decision over Nye Becker (LPGE-Browerville Wolves) 7-2 (Dec 5-2)

160

Shawn Houdek (3-8) placed 5th

Quarterfinal - Blake Wgeishofski (Brainerd) 2-2 won by major decision over Shawn Houdek (LPGE-Browerville Wolves) 3-8 (MD 13-3)

Cons. Semi - Dakota Meech (United North Central Warriors) 6-1 won by decision over Shawn Houdek (LPGE-Browerville Wolves) 3-8 (Dec 4-2)

5th Place Match - Shawn Houdek (LPGE-Browerville Wolves) 3-8 won by decision over Aaron Bruggeman (Thief River Falls) 1-3 (Dec 7-4)

170

RIley Thom (3-1) placed 3rd

Quarterfinal - RIley Thom (LPGE-Browerville Wolves) 3-1 won by fall over Brayden Kleinke (Wadena-Deer Creek) 2-3 (Fall 3:45)

Semifinal - Owen Bjerga (Staples Motley) 6-0 won by fall over RIley Thom (LPGE-Browerville Wolves) 3-1 (Fall 5:15)

Cons. Semi - RIley Thom (LPGE-Browerville Wolves) 3-1 won by decision over Vince Dailey (United North Central Warriors) 4-3 (Dec 6-1)

3rd Place Match - RIley Thom (LPGE-Browerville Wolves) 3-1 won by decision over Kolbe Booker (All Saints Home School) 2-2 (Dec 5-4)

182

Caleb Pesta (11-1) placed 3rd

Quarterfinal - Caleb Pesta (LPGE-Browerville Wolves) 11-1 won by fall over Bowen Miller (Thief River Falls) 0-2 (Fall 3:07)

Semifinal - Hunter Dean (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 5-2 won by fall over Caleb Pesta (LPGE-Browerville Wolves) 11-1 (Fall 4:42)

Cons. Semi - Caleb Pesta (LPGE-Browerville Wolves) 11-1 won by decision over Ethan Waage (Badger-GB-MR) 4-2 (Dec 3-1)

3rd Place Match - Caleb Pesta (LPGE-Browerville Wolves) 11-1 won by major decision over Carter Rokes (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 2-2 (MD 14-3)

195

Hans Holmquist (6-2) placed 2nd

Quarterfinal - Hans Holmquist (LPGE-Browerville Wolves) 6-2 won by decision over Forrest Gibson (Brainerd) 3-1 (Dec 9-5)

Semifinal - Hans Holmquist (LPGE-Browerville Wolves) 6-2 won by fall over Torrey Carlson (United North Central Warriors) 5-2 (Fall 1:02)

1st Place Match - Mason Iverson (Thief River Falls) 5-0 won by decision over Hans Holmquist (LPGE-Browerville Wolves) 6-2 (Dec 4-3)

220

Levi Line (7-2) placed 3rd

Quarterfinal - Levi Line (LPGE-Browerville Wolves) 7-2 won by fall over Logan Wegscheid (Wadena-Deer Creek) 0-3 (Fall 1:11)

Semifinal - Cade Barrett (Brainerd) 2-1 won by fall over Levi Line (LPGE-Browerville Wolves) 7-2 (Fall 3:01)

Cons. Semi - Levi Line (LPGE-Browerville Wolves) 7-2 won by fall over Kirby Kilen (Thief River Falls) 1-3 (Fall 0:57)

3rd Place Match - Levi Line (LPGE-Browerville Wolves) 7-2 won by fall over Jaden Finck (Bertha-Hewitt- Verndale - Parkers Prairie) 5-3 (Fall 2:38)

285

Trey Lancaster (8-4) placed 6th

Quarterfinal - Trey Lancaster (LPGE-Browerville Wolves) 8-4 won by decision over Jolson Sargent (Thief River Falls) 0-2 (Dec 12-9)

Semifinal - Zach Evans (Badger-GB-MR) 4-1 won by injury default over Trey Lancaster (LPGE-Browerville Wolves) 8-4 (Inj. 1:15)

Cons. Semi - Isaac Johnson (Thief River Falls) 2-2 won by injury default over Trey Lancaster (LPGE-Browerville Wolves) 8-4 (Inj. 0:00)

5th Place Match - Carter Perlinger (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 2-2 won by injury default over Trey Lancaster (LPGE-Browerville Wolves) 8-4 (Inj. 0:00)

Search By Tags

Follow Us

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

news@inhnews.com

Tel: (218) 756-2131

Fax: (218) 756-2126

310 Main St. W., Clarissa, MN 56440